Înapoi la subiecte

Zgomot la rulare
PEUGEOT 208 I Hatchback (CA_, CC_)

  • @user_1636603 May 28, 2023
    Membru
    Buna ziua,
    De câteva săptămâni am o problema la un Peugeot 208. La rulare în intervalul de viteze 60-70 km la ora se aude un zgomot ca un ciocănit ușor și se simt niște batai ușoare în podea, atât pe partea șoferului  cât și la pasagerul din dreapta.  Am fost la service, a învârtit și a mișcat fiecare roata, dar nu a sesizat nimic suspect. Am reechilibrat roțile la o vulcanizare, dar zgomotul nu a dispărut. Zgomotul și bătăile se manifesta indiferent daca sunt în treapta de viteza sau mașina rulează pe liber. Pana la viteza de 60 la ora nu se aude și nu se simte nimic în podea, iar la o viteza mai mare, de peste 70 la ora zgomotul si bataile dispar sau cel putin nu le mai percep eu. Dacă s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problemă, va rog sa îmi spuneți care ar putea fi cauza?
    Mulțumesc.
    Răspundeți

    Demarat

    28.05.23

    Ultimul răspuns

    13.06.23

    Răspunsuri

    1

    Vizualizări

    119

  • PEUGEOT | 208 I Hatchback (CA_, CC_)
    @emanita Jun 13, 2023
    Membru
    Bună! Trebuie să verifici întreaga suspensie nu doar roțile,  să se verifice starea bucșilor suspensiei, a bucșelor și barelor stabilizatoare, jocul etrierelor și plăcuțelor din ele.
    Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon