AUTODOC FORUM / Discuții despre automobile după mărci / PEUGEOT / Lovituri la cutie când trece de la P la D sau R

Înapoi la subiecte

Lovituri la cutie când trece de la P la D sau R
PEUGEOT RCZ Coupe

  • @marcheta32 Sep 23, 2020
    Membru

    68 mii km., transmisie automată, benzină 1.6L
    În timpul schimbarii manetei cutiei de viteze din regim de parcare în regim drive automobilul se clatină
    ulterioarele schimbări se fac fără probleme, în regim liniștit sau regim de cursă. Am citit pe internet că Peugeot-ul meu are cutie de viteze japoneză AISIN
    se indică că schimbul de ulei este una dintre primele cauze posibile
    A avut cineva o experiență similară și cum ați remediat problema?

    Răspundeți

    Demarat

    23.09.20

    Ultimul răspuns

    02.10.20

    Răspunsuri

    3

    Vizualizări

    350

  • @carminabodea Sep 24, 2020
    Membru

    din câte știu, schimbul uleiului ar trebui să se facă la fiecare 40 de mii de km
     

    Răspundeți
  • @ubotezatu Sep 28, 2020
    Membru

    Am acum 508 GT. Avem aceleași cutii. Se înlătură prin repararea corpului supapei. Ce spun mecanicii- ne adresăm când va fi foarte rău 🙂 Acum nu sunt lovituri puternice, etc. nu are sens să faci schimbul. În ceea ce privește schimbul de ulei, l-am schimbat de două ori doar pentru a îndepărta bătăile. În rezultat bătăile nu se aud ceva timp apoi reapar :). Concluzia este să nu atragi atenția și să conduci în continuare.
     

    Răspundeți
  • @qmoise Oct 02, 2020
    Membru

     contactați Service-ul pentru a face schimbul de ulei. Acesta este primul și cel mai simplu mod de a face față loviturilor.

    Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon