Înapoi la subiecte

Cutie automata
MERCEDES-BENZ Clasa A (W169)

  • AUDI A3 Sportback (8PA) 2.0 TDI
    @user_1496908 Mar 30, 2023
    Membru
    Smuceste cutia.
    Este vorba despre cutia unui mercedes a170 w169, o cutie automata cvt (722.8), intr-o zi venind de la munca a mers in 3 cilindri dupa care si-a revenit, ajuns acasa am facut o diagnoza sa care cilindru si ca erori am avut missfire pe cyl 4 si o cerere de adaptare, rotor sensor adaptation.
    Am incercat sa fac adaltarea si aia a fost, de atunci smuceste cutia, dar smuceste urat de tot, pana atunci mergea perfect, am verificat tcm-ul, nu am fire intrerupte, am verificat senzorii de turatie si sunt ok, citesc rotatia, i-am schimbat ulei, filtru, senzor vibrichen (cica mercedesul prin rotor sensor se refera la vibrochen).
    Mentionez ca la adaptation status imi apare ca nu este facuta adaptarea, am mers destul de mult cu masina nu inteleg ce problema ar putea fi
    Răspundeți

    Demarat

    30.03.23

    Ultimul răspuns

    14.07.23

    Răspunsuri

    4

    Vizualizări

    275

  • MERCEDES-BENZ GLK (X204) 220 CDI (204.902)
    @user_1704727 Jul 01, 2023
    Membru
    Salut,
    Am o problema cu cutia de la glk.
    Când și când mai ales când plec cu mașina după ce a stat vreo 10 ore in soare,îmi sare din D in P.Stiti cumva cauza 
    Mulțumesc!/
    Răspundeți
    • @stefanu @user_1704727 Jul 03, 2023
      Membru
      Salut! Ar trebui să citiți erorile de la unitățile de control și să le folosiți pentru a căuta cauza defecțiunii.
      Răspundeți
  • MERCEDES-BENZ GLK (X204) 220 CDI (204.902)
    @user_1704727 Jul 01, 2023
    Membru
    Precizes,doar atunci când încetinesc ,spre oprire
    Răspundeți
  • MERCEDES-BENZ GLK (X204) 220 CDI (204.902)
    @user_1704727 Jul 14, 2023
    Membru
    Salut,am găsit problema cu săritul din D inP atunci când încetineam.Lasand mașină i soare aproximativ 8 ore,se incalzea foarte tare bordul și deregla computerul de bord.Am pus folie aluminizata pe parbriz și nu am mai avut problema.De retinut!
    Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon