AUTODOC FORUM / Discuții despre automobile după mărci / BMW / Ajutor achizitie auto BMW e92

Înapoi la subiecte

Ajutor achizitie auto BMW e92
BMW 3 Coupe (E92)

  • @user_2007533 Nov 16, 2023
    Membru

    Salutari Tuturor,

     

    Va solicit sprijinul in legatura cu o speta.

    Pentru prima oara achizitionez o masina, cam tarziu, insa a venit momentul.

    Identific masina, un BMW e92 culoare neagra, pret mic, 4.2 mii eur,mic cel putin din ce am vazut ca modelul acesta ar fi 5-8 mii.

    Actele sunt pe numele Italianului(poze atasate), iar vanzatorul, roman, are contract de vanz-cum intre italian, si el.

    Masina NU este inregistrata sau inmatriculata in Romania, nici la fisc, nici la rar nici nimic.

    Mecanic, masina mai are si doua probleme: pedala de frana se intareste cam mereu si o rola de la accesorii mai scartaie la rece sau curea.

     

    Problemele mele sunt urmatoarele:

    -daca masina nu este inregistrata la fisc, vanzatorul acesta roman, inseamna ca nu poate sa imi elibereze fiscalul, iar din ce am inteles, acest document este necesar in procesul de inmatriculare al auto?

    -daca masina nu este inregistrata la fisc, inseamna ca eu pot merge cu actele si sa o inregistrez direct pe numele meu?fara sa mai fie nevoie sa fie radiata de pe numele altei persoane?

    -orientativ, aceasta problema la sistemul de franare, cat de costisitoare poate fi?in cel mai rau/bun caz.

    Este pentru prima oara cand cumpar o masina si sunt efectiv in pom, vanzatorul imi spune ca la fisc se merge tocmai dupa ce ai fost la rar, dar eu intelesesem altfel, ca dupa ce faci contractu se merge la fisc sa o iei pe numele tau iar apoi mergi la rar.

     

    Pe scurt, poate cineva va rog frumos sa-mi confirme sau infirme ca pot cumpara aceasta masina, si nu voi avea probleme la inmatriculare?

    Defapt… as aprecia foarte mult daca cineva ar putea sa-mi explice intreg procesul de cumparare de la A la Z in situatia asta(inclusiv in ce punct ar fi okay sa-i dau banii), ca pentru prosti, pentru in situatia asta chiar asa ma simt.

     

    Apreciez foarte multe sfaturile voastre !

    Răspundeți

    Demarat

    16.11.23

    Ultimul răspuns

    16.11.23

    Răspunsuri

    0

    Vizualizări

    71

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon