AUTODOC FORUM / Discuții despre automobile după mărci / INFINITI / Consumul unei cantități mari de combustibil- care poate fi motivul?

Înapoi la subiecte

Consumul unei cantități mari de combustibil- care poate fi motivul?
INFINITI FX

  • @Asarat Jun 25, 2020
    Membru

    Recent, am observat că mașina mea SUF INFINITI FX (S50) a început să consume mult combustibil ,pe computerul de bord în ciclu mixt 16.5 litri la 100 km, iar mai devreme era de 14 litri. Spuneți-mi care este motivul și ce să verific în primul rând?


    Răspundeți

    Demarat

    25.06.20

    Ultimul răspuns

    25.06.20

    Răspunsuri

    1

    Vizualizări

    183

  • @Elena Marin Jun 25, 2020
    Expertul AUTODOC

    Cauza frecventă a măririi consumului de combustibil este uzarea bujiilor. În acest caz se perturbiază, aprinderea amestecului aer-combustibil. În plus, o creștere accentuată a consumului de combustibil este adesea asociată cu contaminarea catalizatorului sistemului de evacuare. Alte cauze posibile sunt funcționarea defectuoasă a injectoarelor și scurgerea combustibilului din sistemul de combustibil. Un semn al celui din urmă motiv este mirosul puternic de combustibil în timpul conducerii. Exista si alte motive, iar găsirea motivului concret este imposibilă fără inspectarea mașinii.

    Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon