AUTODOC FORUM / Discuții despre automobile după mărci / TOYOTA / Consum ulei la Auris benzina 1,33 vvt-i

Înapoi la subiecte

Consum ulei la Auris benzina 1,33 vvt-i
TOYOTA AURIS (NZE18_, ZRE18_)

  • @Auris2013 Mar 28, 2023
    Membru
    Va salut, am un Auris, an 2013 benzina 1,33 vvti, 77.000 km si dupa ce am schimbat ambreiajul anul trecut in toamna la dealer autorizat Toyota, am constatat la cateva luni ca nu mai aveam ulei pe joja deloc, asta fiind constatarea dealer-ului oficial. Martorul de bord nu s-a aprins deloc iar la intrebarea cum asa deodata consuma ulei, raspunsul a fost ca trebuie segmentat motorul si ca o cantitate de 400-500 ml ulei la 1000 km este acceptat ca fiind normal de catre producator. Eu nu am mai auzit asa ceva la un motor pe benzina si mai ales la un motor Toyota, modelul Auris fiind fabricat in UK. Ce ma sfatuiti sa fac? Pareri, sfaturi? Am citit pe forum oficial Toyota ca sunt multi cu motoare pe benzina care in mod dubios dupa 60 mii km, masinile au inceput sa consume ulei f mult. In cazul meu fum nu scoate, noxe normale, masina este impecabila!
    Răspundeți

    Demarat

    28.03.23

    Ultimul răspuns

    31.03.23

    Răspunsuri

    3

    Vizualizări

    291

  • @Auris2013 Mar 28, 2023
    Membru
    completare…..Mi-a fost facut test de consum ulei, adica am fost la dealer de vreo 4 ori din mie in mie de km si de fiecare data au completat cu uleui intre 400 si 480 ml. Nu pot sa cred ca un motor Toyota pe benzina mananca atat ulei!
    Răspundeți
    • TOYOTA | AURIS (NZE18_, ZRE18_)
      @sergrbu @Auris2013 Mar 29, 2023
      Membru
      Salutare! Pentru inceput aș înlocui uleiul de motor cu altul din punct de vedere al vâscozitatii și al producătorului, ca să văd dacă va consuma ulei în mod uniform. Dacă nu…trebuie de reparat ceva la motor.
      Răspundeți
    • @Auris2013 @sergrbu Mar 31, 2023
      Membru
      Multumesc, voi incerca, inca astept un raspuns de la Toyota Romania in urma reclamatiei facute privind calitatea motorului 1,33 vvti. Specific ca din 2008 am avut doua Corolle, ambele 1,4 benzina care nu au dezamagit, insa ce se intampla acum cu acest motor pe benzina la Auris este o mare dezamagire pentru mine si cred ca mi-a cam trecut de Toyota…..este cazul sa trec la alta marca ptr ca tot ce am avut pana acum alte marci, vw, ford, renault, nu au avut NICI o problema la motor. Pentru mine este clar ca la Toyota sunt niste loturi de productie cu probleme si nu vor sa recunoasca!
      Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon