AUTODOC FORUM / Discuții despre automobile după mărci / RENAULT / Broasca / incuietoare usa (STANGA SPATE)

Înapoi la subiecte

Broasca / incuietoare usa (STANGA SPATE)
RENAULT Megane III Hatchback (BZ0/1_)

  • @user_312153 Apr 10, 2021
    Membru
    Mi s-a defectat broasca stanga spate – conform Renault Serus – masina e in reteaua Renault – codul piesei este 825030002R – Rear electric window type=LVARIP – Antipinch one-touch
    Usa STANGA spate nu se mai inchide din telecomanda si nici din buton bord. Nu se aude nici o miscare in interiorul usii.
    Am scos cablajul portierei din mufa aflata jos in stalpul ce desparte cele 2 portiere fata / spate.
    Cf unei scheme am testat continuitatea pe pinii care duc la actuator si – nu am continuitate.
    Am dat jos fata de usa.
    Am cumparat alta broasca  din dezmembrari – 825030002R-A (nu am gasit doar cu codul 825030002R). 
    Cu grija am desfacut gura de vizitare – acoperita cu polistirenul alb – lipit pe margine cu mastic. Si nu am rupt-o. Yey!
    Am incercat sa scot mufa cu 6 pini, dar e intr-o pozitie aiurea si nu reusesc sa apas pe clema care o tine fixata. Voiam sa testez pe mufa – daca ajunge semnal – cu multimetrul – desi nu imi e clar pe care pereche de pini trebuie puse sondele pt depistarea voltajul…
    Putem sa desfac cele 3 suruburi care fixeaza broasca in usa – ca in acest fel sa am acces la mufa cu 6 pini – dar din cauza cablului care leaga manerul exterior de broasca si din cauza ca ordinea de demontare este alta – am preferat sa nu fac acest lucru (inca). smile.gif
    ==================================
    Din cate am inteles pe net – pasii urmatori ar fi
    Cu o canga – tras siguranta prin gura de vizitare
    Extras butuc
    Tras maner spre spate si extras maner
    Desurubat surub fixare – piesa interioara – maner exterior
    Demontat broasca 
    Extragerea din usa a manerului exterior impreuna cu broasca
    si apoi…. 
    Caut filmulet sau explicatii – despre cum se scoate din piesa de pe interior a manerului de pe exterior  – bovdenul (gamalia) de pe firul ce duce la broasca si apoi pasii pt remontare.
    Sau 
    Pe cineva care a mai facut aceasta operatiune si sa imi inlocuiasca broasca direct – contra cost desigur.
    Multumesc.
    Răspundeți

    Demarat

    10.04.21

    Ultimul răspuns

    03.03.22

    Răspunsuri

    1

    Vizualizări

    389

  • @user_849208 Mar 03, 2022
    Membru
    cine ma poate ajuta cu un spoiler fata megan 3 2013.va multumesc
    Răspundeți

Doar cei înregistrați pot răspunde și posta

Instalați aplicația AUTODOC CLUB!

Gestionarul dumneavoastră personal de cheltuieli pentru automobilul dumneavoastră, sfaturi utile de mentenanță, note de reamintire despre programările viitoare și intervalele de întreținere, instrucțiunile de reparație de sine stătătoare — toate acestea pe telefonul dumneavoastră.

Autodoc CLUB app qr-code
Scanați

Pentru a descărca aplicația:

Autodoc CLUB App icon